Nejčastější škůdci, plísně a nemoci

Škůdců napadajících šalvěj, ale obecně všechny pokojové rostliny, je celá řada. Nejčastější jsou uvedeny jsou uvedeny v následujícím seznamu:

 Škůdci Nemoci Další problémy
  

Svilušky

Svilušky - pavučinky

Rozpoznání:

Svilušky patří mezi roztoče. Jsou velké asi 0.5 mm a mohou být zelené, červené, hnědé i černé. Vajíčka a larvy jsou bílé se dvěmi zelenými skvrnami na zadní straně. Vyskytují se na spodní straně listů.

Podmínky:

Ideální podmínky pro množení svilušek jse teplé a suché prostředí. Při 30°C se množí 4x až 5x rychleji, než při 20°C. Vlhký vzduch jim neprospívá, hodně vysoká vlhkost je pro ně smrtelná. Ve vhodném prostředí se dokáže 1 jedinec rozmnožit na miliony kusů již za 3-4 týdny.

Příznaky:

Na napadených listech se objevují drobné hnědé skvrny, protože z nich svilušky vysávají buněčnou šťávu. Na spodní straně listů a vrcholech výhonů se navíc objevují jemné pavučiny. Celkově rostlina chřadne a listy blednou. 

Ochrana: 

Svilušky - detail

Odkazy:


 

Třásněnky

Třásněnky - detail

Rozpoznání:

Třásněnky jsou drobné mušky o velikosti asi 1.5mm. Na koncích křídel jsou charakteristické dlouhé jemné chloupky. Dospělci mají hnědé dlouze protáhlé tělo se žlutými skvrnami na spodní straně. Přezimují v horních vrstvách půdy. Larvy jsou asi 1mm malí, bílí červíci a mohou se vyskytovat jak v půdě tak na rostlině.

Podmínky:

Vhodným prostředím pro líhnutí třásněnek je suché a teplé prostředí.

Příznaky:

Na listech rostlin se objevují malé skvrny světle zelené až stříbřité barvy. Ty jsou způsobené vzduchem, který do listů vtlačují sající třásněnky. Rostlina zpomalí růst, listy blednou, osychají a opadají.
Na povrchu rostliny se také objevují červenohnědé výměšky třásněnek (medovice), které mohou být příčinou rozšíření plísně.

Ochrana:

Třásněnky - malí i velcí jedinci

Odkazy:


 

Smutnice

Smutnice - přilepená muška

Rozpoznání:

Smutnice jsou malé 2 až 4 mm mušky černošedé barvy s průhlednými křídly. Většinou poletují kolem rostlin, nebo se pohybují po povrchu hlíny, kde kladou vajíčka. Larvy jsou bílé (někdy průhledné), protáhlé a mají černou hlavičku. Mohou dorůst až 5 mm.

Podmínky:

Larvám i dospělým smutnicím se daří na stinných, vlhkých místech. Larvy se líhnou v půdě, kde požírají jemné kořínky. Pokud půda vyschne, larvy rychle hynou. Častá zálivka jejich množení podporuje. Se smutnicemi se lze setkat po celý rok, zvýšený výskyt však bývá zvykem na jaře a hlavně na podzim.

Příznaky:

Dospělé mušky rostlinám nijak přímo neškodí. Larvy v půdě však požírají kořeny a rostlina nemůže přijímat dostatek živin. Zastavuje růst, listy blednou. Larvy mohou zanést do půdy bakteriální infekci a jakmile kořeny začnou uhnívat, rostlina odumírá.

Ochrana:

Smutnice - detail

Odkazy:


 

Molice

Molice - dospělci

Rozpoznání:

Jak již název napovídá, molice jsou vzhledově podobné molům šatním. Tělo mají světle žluté, křídla bílá, pokrytá šupinkami. Dospělci dorůstají velikosti až 2 mm. Vajíčka vypadají jako bělavá místa na spodní straně listů. Larvy jsou žlutozelené. Na lepkavých výměšcích molic (medovici) se může uchytit plíseň. Na listech se pak objevují černé skvrny.

Podmínky:

Molicím vyhovuje vyšší vlhkost a stále mokrá půda. Při pokojové teplotě trvá vylíhnutí larev z vajíčka asi 3 dny, při nižší teplotě je tento čas delší.

Příznaky:

Larvy i mušky vysávají z rostliny mízu, ta zastavuje růst. Listy blednou a uvadají. Molice přenáší až 60 virů, které často napadají rostlinu souběžně s molicemi (hnití, plíseň listů apod.).

Ochrana:

Molice - detail

Odkazy: