Steinernema feltiae - parazitické hlístice proti larvám smutnic

Tento článek vznikl jako shrnutí mého boje proti smutnicím. Nejdříve zde popíši některé postupy, které jsem proti nim použil, než jsem aplikoval parazitické hlístice. Ty byly naštěstí finálním řešením problémů s těmito otravnými muškami.

Boj proti smutnicím

Začalo to nenápadně, po pokoji poletovala občas nějaká muška, byly malé a nijak nevadily. Zde jsem udělal chybu a důkladně květináče neprohlédl, zda mušky nevyletují z nich.

Fyzická likvidace - bez účinku

Asi za 14 dní počet mušek enormně narostl. Spousta jich běhala a skákala po květináčích, takže bylo jasné, že se jedná o smutnice (Sciaridae, resp. Bradysia paupera). Množily se opravdu rychle - fyzická likvidace zaplácnutím poletujících jedinců evidentně nepomáhala.

Lepové desky, tabákový vývar, brambory - účinné, ale pracné

Nasadil jsem tedy optické lapače (6 ks žlutých lepových desek na cca 40 květináčů) a tabákový vývar, který je přírodní insekticid. Nakrájel jsem také několik brambor na plátky a položil na substrát. Po několika dnech se na spodní straně brambor hemžila spousta malích červíků. Bramborové návnady tedy putovaly i s larvami do koše a nahradily je brambory nové.

Tato opatření populaci smutnic téměř vyhladila, avšak zcela jsem se jich nezbavil. Nové smutnice se totiž líhly z nesterilizovaného substrátu z obchodu. Substrát putoval do koše, protože podstoupit smradlavou procedůru sterilizace v troubě jsem neměl nervy. Raději zkusím sehnat kvalitnější.

Steinernema feltiae - parazitické hlístice od firmy Biocont

Parazitické hlístice - účinné řešení 

Rozhodl jsem se nasadit parazitické hlístice Steinernema Feltiae. Ty na český trh dodává brněnaská firma Biocont Labolatory. Larvy však mají omezenou životnost (jen několik týdnů) a nejsou tedy k dostání vždy a často ani nelze zjistit, kdy budou na skladě. U Biocontu samořejmě momentálně nebyly.

Větší štěstí jsem měl u pražské firmy Semena Vaněk, která tento biologický materiál sice objednává také od Biocontu, ale hlavně jej momentálně měli na skladě. Cena dobírky byla cca 200Kč i s poštovným a balným.

Pozn.: Životnost hlístic je poměrně krátká, navíc se mají skladovat v lednici při teplotě cca 5°C. Pokud si zasíláte hlístice poštou, je třeba balíček vyzvednout co nejdříve. Každý den čekání navíc zvyšuje riziko, že hlístice budou mrtvé.

S naočkováním květináčů hlisticemi jsem začal ihned po vyzvednutí balíčku. Rozmíchal jsem 1 čajovou lžíci hlístic do 2 litrů vody a rovnoměrně zalil všechny květináče. Po třech dnech jsem to pro jistotu zopakoval, kdyby se náhodou hlístice někde neuchytily.

Týden po aplikaci Steinernema feltiae smutnice zcela vymizely a již se neobjevily.

Steinernema feltiae

Steinernema feltiae pod mikroskopem

Parazitické hlístice rodu Steinernema jsou velké 0,5–1 mm a jsou přirozenými predátory larev smutnic (Sciaridae), hrbilek (Phoridae), vrtalek (Agromyzidae) a dalších mušek. Napadají také některé housenky, mravence a larvy much a molů.

Vyžadují vysokou vlhkost půdy, protože se pohybují ve vodě. V suché půdě umírají a jejich použití je neúčinné. Steinernema Feltiae jsou aktivní pouze při teplotách 15-25°C. Pokud je chladněji nebo tepleji, je jejich použití často bez účinku.

Hlístice v substrátu vyhledávají hostitele, do kterého proniknají přes trávící nebo dýchací ústrojí a uvolní do jeho těla bakterie (rod Xenorhabdus) a ty hostitele zabijí za 24-72 hodin.

V uhynulých larvách se hlístice rychle množí, protože mají dostatek potravy. Nově vylíhlé hlístice opouštějí mrtvého hostitele a hledají nového. Celý cyklus trvá asi 2-3 týdny.

Odkazy