Šalvěj divotvorná - magická rostlina mexických šamanů

  • Český název: Šalvěj divotvorná
  • Lidový název: Šalvěj věštecká, Herba de la pastora
  • Latinský název: Salvia divinorum
  • Anglický název: Salvia divinorum

Původ a vzhled rostliny

Šalvěj divotvorná - rostlina

Šalvěj divotvornou řadíme do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), do nichž patří například Máta peprná, Mateřídouška časná, ale i další z mnoha rodů šalvěje (přeslenitá, lékařská atd.). Je to víceletá bylina se čtyřhrannou, málo větvenou lodyhou. Listy jsou vejčitého tvaru s pilovitými okraji a dorůstají až 15cm. Šalvěj kvete pouze vyjímečně a to světlými modro-fialovými květy, nejčastěji v prosinci. Semena nejsou plodná, rozmnožuje se pouze vegetativně (řízkováním).

Původním prostředím Šalvěje divotvorné jsou pralesy v mexických horách Sierra Mazateca provincie Oaxaca. Pravděpodovně ji vyšlechtili Mazatékové, nebo ještě před nimi Aztékové. V roce 1962 ji pro západní svět objevil etnobotanik Robert Gordon Wasson. Účinná látka salvinorin A byla izolována až v roce 1982 Alfredem Ortegem (Mexiko) a nezávisle také Leanderem J. Valdesem III (USA) v roce 1984.

V současnosti jsou šalvěje v Evropě i USA potomky hlavně odrůd Wasson/Hofmann (půdovní rostliny, sběr v roce 1962) a Blosser "Palatable" (Bret Blosser, sběr v 90.letech). Vyjímečně se vyskytují i další odrůdy, např. Cerro Quemado (L.J. Valdes III, sběr v 90.letech), Julieta (Daniel Siebert, sběr 1999), La Fuerza (Kathleen Harrison, sběr 2001) a několik dalších. Vzhled i účinky všech odrůd jsou prakticky stejné, jsou však cenné hlavně geneticky.

Psychoaktivní účinky

Zdrojem psychoaktivních účinků Šalvěje divotvorné je bicyklický diterpen salvinorin A. Ten je součástí pryskyřice, která se tvoří pod žláznatými chloupky (trichomy) na listech. Pryskyřice obsahuje také další látky, např. salvinorin B, C, D, ty však nejsou psychoaktivní. Salvinorin A je selektivním inhibitorem kappa-opiodních receptorů a je zatím jediná látka působící na tyto receptory, která nepatří mezi alkaloidy.

Průměrná účinná dávka salvinorinu A se pohybuje v rozmezí 0.2-1.0mg. Jedná se tedy o vysoce účinnou látku a z přírodních halucinogenů je zatím nejsilnější, který byl doposud objeven. Obsah salvinorinu A v usušených listech je asi 0.9-3.7mg/g v závislosti na ročním období. Největší potence dosahují listy v letních měsících.

Účinky v nízkých dávkách jsou zejména zvýšení vizuální představivosti, pocity empatie, záchvaty smíchu a narušení pohybové koordinace. Časté jsou také pocity, kdy uživatele 'něco' táhne do strany, změní se směr a síla gravitace, nebo tělo obklopí pevná neviditelná krusta.

Vysoké dávky jsou charakteristické prohloubením optických halucinací (až na hranici ztráty kontaktu s realitou a úplným pohlcením vizemi), cestováním časem, disociací (rozpuštěním) osobnosti, případně spirituálními zážitky. Účinek lze vzdáleně přirovnat k lucidním snům, kdy si uprostřed snu uvědomíte, že spíte a můžete pak sen sami ovládat.

Šalvěj je nejlepší užívat v klidném bezpečném místě. Pokud je uživatel v hlučném, rušivém prostředí, nemusí se účinek projevit tak silně, případně vůbec. Hlukem a rušením se také zvyšuje riziko bad-tripu, tedy vyvolání pocitů strachu a zmatení. Je také dobré mít na co si lehnout.

Při kouření nástupují účinky prakticky ihned a maximální intenzita zážitku trvá asi 5-15 minut. I poté lze však pozorovat, že 'něco je jinak' a to asi 1 hodinu, poté účinky zcela vymizí. Při žvýkání listů lze účinky cítit již po 15 minutách a trvají 1-2 hodiny s pozvolnějším průběhem oproti kouření.

Způsoby použití

Způsobů použití existuje několik, ale ne každá je vhodná pro všechny. Níže jsou popsány 2 nejčastější způsoby: kouření a žvýkání.

Kouření

Zapalovač s tryskou - Micro Blazer JT-06APro kouření listů i extraktu je ideální bong

Vaporizace

Žvýkání

Rizika

Salvinorin nezpůsobuje závislost, jak fyzickou, tak psychickou. Také jeho toxicita pro tělo je prakticky nulová, resp. smrtelná dávka pro člověka není známa, protože by byla tak velká, že by ji člověk nebyl schopen požít. Při vysoké dávce se mouhou dostavit pouze subjektivně nepříjemné pocity jako strach, pocení a dezorientace. Ty však brzy pominou, což je také výhoda krátké doby účinku šalvěje.

Hlavní riziko je spojeno s užitím šalvěje v nevhodném prostředí. V klidné místnosti za dozoru střízlivé osoby je možnost úrazu minimální. V neznámém prostředí, s nevhodnými lidmi, za přítomnosti zbraní, nožů apod. je užití šalvěje nerozumné a při vyšších dávkách nebezpečné! Nikdy nevíte, kam můžete spadnout, skočit, vběhnout apod. Pokud se tedy rozhodnete podstoupit halucinogenní trip, věnujte maximální pozornost volbě prostředí, hraje důležitou roli pro kvalitu zážitku.

Odkazy