Tipy pro pěstování Šalvěje divotvorné
Ultrazvuková zvlhčovačka - vhodný pomocník při pěstování Šalvějí |
Jak na vlhkost
Šalvěj miluje vlhkost a potřebuje ji. Rostliny pěstované ve středoevropském podnebí, často trpí, protože nemají podmínky jako ve své původní lokalite - vlhkém horském pralese.
Pokud máte rostlinu, která není na suchý vzduch zvyklá, musí být umístěna do foliovníku, parníku, skleníku či jiné vlhkost-držící konstrukce. V nouzi postačí sklem přikryté akvárium, nebo dostatečně velký igelitový pytlík přikrývající rostlinu. Ten je ale spíše dočasné řešení, nepropouští dostatek světla a rostlina je stísněná.
Rostlinu ale můžete otužovat a proto když budete trpěliví, můžete si vypěstovat silné a odolné jedince. Stačí, když budete šalvěje na suchý vzduch postupně zvykat. Osvědčenou metodou je dělat do foliovníku malé díry (např. tužkou či nůžkami) a postupně tak vyrovnávat hladiny vlkosti vně i vevnitř. Asi po 2 měsících jsou již rostliny většinou připraveny pro přesun mimo foliovník.
Otužené rostliny na suchém vzduchu rostou pomaleji než ty ve vlhkém prostředí. Snadnější manipulace s nimi vám ale vše vynahradí. Otužilé rostliny většinou není třeba rosit, rozhodně jim to ale prospívá. Když je budete mlžit každý den, nebo alespoň obden, rostliny budou vypadat zdravěji a rychleji porostou.
Přestože rostlinu zvyknete na sušší vzduch, kořenící řízky potřebují vlhko vždy. Teprve až mohou čerpat vláhu z kořenů, lze je přesadit mimo foliáček. Také platí, že menší rostliny se otuží rychleji a lépe než velké.
Jaká půda je nejlepší?
Výběr kvalitní půdy ovlivní celý život rostliny. Ve špatném substrátu budou růst slabé roslinky, nebo nebudou růst vůbec. Ideální je lehká půda s vyšším podílem humusu. Kořeny by měly mít dostatek vzduchu aby neuhnívaly, ale zároveň nesmí substrát rychle vyschnout a měl by si držet vlhkost.
Pěstitelé často používají kombinaci kvalitní tmavé půdy, perlitu a vermikompostu (nebo jiného přírodního humusu :-), přibližně v poměru 60:20:20. Perlit do substrátu nepřidává žádné živiny, pouze jej provzdušňuje a zadržuje déle vodu. Pro odlehčení půdy můžete použít i písek.
Přestože většině šalvějí se nejvíce daří v neutrálních nebo lehce zásaditých půdách, Šalvěj divotvorná preferuje mírně kyselou půdu (pH 6.0 - 6.8). Pokud je půda příliš zásaditá, lze její pH upravit například přidáním rašeliny.
Hnojit či nehnojit?
Výživa hraje důležitou roli nejen pro rychlejší růst, ale i pro lepší rozvětvení a celkový stav rostlin. Pokud je zvolena kvalitní půda, není třeba ze začátku přihnojovat vůbec (cca první 2 měsíce). Začít je vhodé až u velkých rostlin s mnoha patry.
Rostlina s vhodnými podmínkami pro růst dokáže brát živiny z půdy rychle. Naopak pokud rostlina růst zastavila, nebo roste velmi pomalu, vydatným hnojením jí nepomůžeme, ale uškodíme. Zádrhel je totiž spíše jinde (přelití, škůdci, světlo apod.).
Hnojit lze obyčejnými hnojivy typu Kristalon, ale nedoporučuji to. Pokud listy používáte ke kouření nebo je žvýkáte, chuť bude odporná a chemická. Lepší volbou jsou přírodní (organická) hnojiva od firem Plagron (např. vynikající Alga Grow), Bio Bizz, nebo Atami (B'cuzz). Tyto vysoce kvalitní produkty bývají k sehnání v growshopech a lze je přidávat jak do zálivky, tak ve slaších koncentracích i na postřik. Cena 150-300 Kč za 500ml, což vystačí na více jak rok pravidelného hnojení několika rostlin.
Optimální světelné podmínky
Šalvěj k růstu potřebuje hodně světla. Přímé ostré světlo po celý den není vhodné, ale dopoledne či později odpoledne již nevadí. V zimě je intenzita světla i přes poledne nízká, takže lze mít šalvěj na místo, kde svítí celodenně.Pokud pěstujete rostlinu ve vyšší vlhkosti (skleník, foliovník), nebude ji přímé světlo tak vysušovat. Proto snese jeho vyšší intenzitu a může růst rychleji. Dlouhodobě přesvícené rostlině řídne pletivo v listech a ty pak žloutnou.
Problémová teplota
Mexická provincie Oaxaca leží blízko rovníku a proto je zde vegetační období po celý rok. Na střídání ročních období a změny teplot v průběhu roku není stavěná. Celoročně ji lze tedy pěstovat pouze vevnitř, ve skleníku cca od dubna po říjen.Ideální teplota pro růst je asi 20°C. Teploty nad 30°C snáší špatně a pokud je jim vystavena, je vhodné ji více rosit, případně přenést do stínu. Na nízké teploty tak citlivá nebývá, ale minimum, pod které bychom se neměli dostat je 6-8°C.