Množení Šalvěje divotvorné řízkováním
Vegetativní rozmnožování, nebo také klonování či řízkování je nejběžnější a nejjednodušší způsob, jak z jedné rostliny získat několik nových sazeniček. Pro Šalvěj divotvornou je to nativní způsob rozmnožování, navíc poměrně rychlý a efektivní.
Reprodukce semeny je velmi vzácná, protože Šalvěj kvete zřídka a semena tvoří ještě méně často. Spolu s jejich minimální klíčivostí je množení tímto způsobem téměř nemožné.
Při řízkování je z mateční rostliny oddělena jedna nebo několik menších částí, které se nechají zakořenit ve vodě, případně rovnou ve vlhké půdě. Po cca 10 dnech řez zapouští kořeny. Pokud zakořeňoval ve vodě, přesazuje se opatrně do malého květináče.
V následujícím článku popisuji, jak provádím řízkování já a také upozorňuji na časté chyby, které mohou vést k neúspěchu (spálení řezu, plíseň, hniloba stonku apod.) Úspěšnost řízkování mám asi 95%.
Co bude potřeba
Postup řízkování
- Nejdříve naplním květináčky substrátem a vydatně je zaliji odstátou vodou. Poté udělám uprostřed každého z nich prohlubeň cca 2 cm.
- Připravím si hrnek se studenou vodou, do kterého čerstvé řezy vklám na cca 30 sekund, aby se rána zatáhla.
- Z mateční rostliny odříznu sterilní žiletkou část stonku se 2-3 články, což je většinou cca 6-10 cm. Řez vedu kolmo ke stonku cca 2 cm pod listy a ihned jej vkládám do studené vody.
- Postupně z řezu odstraním přebytečné listy, případně velké listy zkrátím. Každému řezu by měly zůstat 2-4 menší listy.
- Řez obalím v kořenovém stimulátoru až po první patro listů a přebytečný stimulátor oklepu.
- Poté jej vložím do připravené prohlubně, přihrnu substrát a přitlačím jej tak, aby měl řez stabilitu. Je třeba si dávat pozor, abyste při manipulaci nepoškodili křehké části rostliny, které by během několika dní zčernaly.
- Vložím do pařníku a uzavřu jej, aby měl stabilní vysokou vlhkost. Případně stěny zevnitř lehce orosím.
Během zakořeňování řezy nerosíme (citlivé malé lístky mohou začít hnít) a pařník zbytečně neodklápíme, aby si rostliny mohly vytvořit vlastní mikroklima. Větrací otvory mohou být částečně otevřeny.
Skleník nesmí být umístěn na přímém slunci, ideální je místo se stabilní teplotou cca 21°C a s dostatkem rozptýleného světla. Vysoká teplota se projevuje povadnutím listů, nízká vlhkost zčernáním jejich okrajů.
2 týdny od řízkování
Řezy pustí kořeny většinou do 2 týdnů. Jakmile kořeny začnou prorůstat skrz otvory na dně květináče, lze začít snižovat postupně vlhkost. Nejprve otevřeme naplno větrací otvory skleníčku, po dalších 2-3 dnech můžeme víko o cca 5mm nadzvednout.
Týden od zakořenění
Po týdnu otužování řezy přesazuji do větších květináčů. Nyní již snesou vlhkost cca 75%, takže je stále nutný skleník, nebo zvlhčovačka vzduchu. Řezy stále nesnesou přímé slunce, na kterém listy zčernají a odumírají.
3 týdny od přesazení
Vlhkost lze již snížit na cca 60% a také již krátkodobě snesou přímé slunce (samozřejmě ne v poledne, to nemají rády ani velké rostliny). Lze již začít přihnojovat.
Měsíc od přesazení
Rostliny jsou již dostatečně velké, takže lze ponechat při pokojové vlhkosti, postačí občas porosit.
Možné problémy
Hniloba stonku
Uhnívání stonku (u mateční rostliny i u řezu) je způsobeno infekcí, která se dostala do řezu špinavou žiletkou či nožem. Při sterilizaci buďte pečlivější. U mateční rostliny můžete stonek cca 1 cm pod uhnilou částí odříznout, aby se infekce nešířila. Uhnívající řez je ztracen.
Vadnutí listů
Vadnutí může být způsobeno nedostatkem vláhy, nebo vysokou teplotou. Ideální teplota pro zakořeňování je asi 21°C. V prvních hodinách po řízkování jsou povadlé listy zcela normální, řez prochází stresovou situací.
Černání listů
Černání resp. hnědnutí okrajů listů projev dlouhodobě nedostatečné vlhkosti. Zvyšte vlhkost např. miskou s vodu v pařníku. Kořenící rostliny nekropte!
Spálení řezů hnojivem
V prvních týdnech by se řezy neměly hnojit, protože koncentrované živiny by jemné kořínky spálily. Hnojit můžeme začít po 3 týdnech od zakořenění a pouze v nízkých dávkách.
Závěr
Doufám, že Vám mé zkušenosti s řízkováním Šalvěje divotvorné přinesly alespoň něco nového. Není sice to žádná věda, ale jako u všeho lze i u řízkování udělat chyby. Pokud máte s řízkováním jiné zkušenosti, nebo i vylepšení a tipy, budu rád, když mi napíšete na stránce kontakt.