Množení Šalvěje divotvorné řízkováním

Vegetativní rozmnožování, nebo také klonování či řízkování je nejběžnější a nejjednodušší způsob, jak z jedné rostliny získat několik nových sazeniček. Pro Šalvěj divotvornou je to nativní způsob rozmnožování, navíc poměrně rychlý a efektivní.

Reprodukce semeny je velmi vzácná, protože Šalvěj kvete zřídka a semena tvoří ještě méně často. Spolu s jejich minimální klíčivostí je množení tímto způsobem téměř nemožné.

Při řízkování je z mateční rostliny oddělena jedna nebo několik menších částí, které se nechají zakořenit ve vodě, případně rovnou ve vlhké půdě. Po cca 10 dnech řez zapouští kořeny. Pokud zakořeňoval ve vodě, přesazuje se opatrně do malého květináče.

V následujícím článku popisuji, jak provádím řízkování já a také upozorňuji na časté chyby, které mohou vést k neúspěchu (spálení řezu, plíseň, hniloba stonku apod.) Úspěšnost řízkování mám asi 95%.

Co bude potřeba

Mateční rostlina by měla mít několik stonků a měla by být dostatečně veliká.Mateční rostlina - Šalvěj, kterou budeme řízkovat by měla být dostatečně velká a dobře větvená. Měla by mít několik stonků, ze kterých budeme provádět řezy.Pro řezy postačí malé květináče, důležité jsou drenážní otvory na dně.Malé květináče - Rozměr květináčů postačí cca 4*4*4 cm, sázet do příliš velkého není vhodné, protože pak rostlina nevytvoří hustý kořenový val. Důležité jsou také dranážní otvory na dně, bez kterých by hrozilo zahnívání kořenů, protože by přebytečná voda neměla kam odtéct.
Skleníček je nutný pro udržení vysoké vlhkosti.Skleníček (pařník) - Kořenící řezy Šalvěje jsou velmi citlivé na vzdušnou vlhkost, která musí být do zapuštění kořenů alespoň 90%. Potom lze vlhkost postupně snižovat až na pokojových 50%. Nakoupit lze např. v hobby marketech OBI nebo Baumax.Pro rychlejší zakořenění je nutno použít kořženový stimulátor, např Stimulax.Kořenový stimulátor - Existuje spousta druhů, je vpodstatě jedno který zvolíte. Já používám práškový Stimulax I, dostupný v kterémkoli zahrádkářství.
Kvalitní substrát je základ pro zdravé a silné rostliny. Zárukou kvality je např. Plagron Royalty-mix.Kvalitní substrát (nejlépe sterilizovaný) - Na substrátu se nevyplatí šetřit, kvalitní je zárukou silných rostlin. Šalvěj má ráda vzdušný substrát s dostatečným podílem humusu. Je dobré hlínu sterilizovat (např. 5-7 minut na plný výkon v mikrovlné troubě, nebo 30-45 minut v troubě), aby neobsahovala zárodky škůdců. Osvědčil se mi např. substrát Plagron Royalty-mix, který je navíc na 6 týdnů předhnojený. K dostání bývá většinou v growshopech.Žiletku je třeba před každým řezem sterilizovat.Žiletka - Žiletku potřebujeme k provedení čistého a rovného řezu. Důležitá je také desinfekce nad plamenem před každým řezem, jinak hrozí hniloba stonku.

Postup řízkování

Květináče naplněné substrátem a řádně zalité.

Řez po odstranění zbytečné listové plochy.

Řízek řádně obalíme kořenovým stimulátorem.
Po odříznutí vložím mladou Šalvěj ihned do vody, aby se rána zatáhla.

Detail řezu Šalvěje divotvoné.

Po zasazení do květináče skleníček uzavřeme, aby měly řezy vysokou vlhkost.

Během zakořeňování řezy nerosíme (citlivé malé lístky mohou začít hnít) a pařník zbytečně neodklápíme, aby si rostliny mohly vytvořit vlastní mikroklima. Větrací otvory mohou být částečně otevřeny.

Skleník nesmí být umístěn na přímém slunci, ideální je místo se stabilní teplotou cca 21°C a s dostatkem rozptýleného světla. Vysoká teplota se projevuje povadnutím listů, nízká vlhkost zčernáním jejich okrajů.

2 týdny od řízkování

Řezy pustí kořeny většinou do 2 týdnů. Jakmile kořeny začnou prorůstat skrz otvory na dně květináče, lze začít snižovat postupně vlhkost. Nejprve otevřeme naplno větrací otvory skleníčku, po dalších 2-3 dnech můžeme víko o cca 5mm nadzvednout.

Týden od zakořenění

Po týdnu otužování řezy přesazuji do větších květináčů. Nyní již snesou vlhkost cca 75%, takže je stále nutný skleník, nebo zvlhčovačka vzduchu. Řezy stále nesnesou přímé slunce, na kterém listy zčernají a odumírají.

3 týdny od přesazení

Vlhkost lze již snížit na cca 60% a také již krátkodobě snesou přímé slunce (samozřejmě ne v poledne, to nemají rády ani velké rostliny). Lze již začít přihnojovat.

Měsíc od přesazení

Rostliny jsou již dostatečně velké, takže lze ponechat při pokojové vlhkosti, postačí občas porosit.


Možné problémy

Hniloba stonku

Uhnívání stonku (u mateční rostliny i u řezu) je způsobeno infekcí, která se dostala do řezu špinavou žiletkou či nožem. Při sterilizaci buďte pečlivější. U mateční rostliny můžete stonek cca 1 cm pod uhnilou částí odříznout, aby se infekce nešířila. Uhnívající řez je ztracen.

Vadnutí listů

Vadnutí může být způsobeno nedostatkem vláhy, nebo vysokou teplotou. Ideální teplota pro zakořeňování je asi 21°C. V prvních hodinách po řízkování jsou povadlé listy zcela normální, řez prochází stresovou situací.

Černání listů

Černání resp. hnědnutí okrajů listů projev dlouhodobě nedostatečné vlhkosti. Zvyšte vlhkost např. miskou s vodu v pařníku. Kořenící rostliny nekropte!

Spálení řezů hnojivem

V prvních týdnech by se řezy neměly hnojit, protože koncentrované živiny by jemné kořínky spálily. Hnojit můžeme začít po 3 týdnech od zakořenění a pouze v nízkých dávkách.


Závěr

Doufám, že Vám mé zkušenosti s řízkováním Šalvěje divotvorné přinesly alespoň něco nového. Není sice to žádná věda, ale jako u všeho lze i u řízkování udělat chyby. Pokud máte s řízkováním jiné zkušenosti, nebo i vylepšení a tipy, budu rád, když mi napíšete na stránce kontakt.